Monitorizare de presă

Căutare

Cuvânt cheie

Organ:

Tematica:



Numele cotidianului: Krónika
Anul şi data apariţiei: 27.03.2009
Tematica: legea învăţământului – predarea limbii române ca a doua limbă
Categoria articolului: ştiri
Autorul articolului: Bíró Blanka
Titlul articolului: Idegen nyelv lesz a román?
Numărul fotografiilor: 1
Acces online: https://kronika.ro/index.php?action=open&res=27192


Nehézkes ábécé. Az alternatív tanterv elfogadása új tankönyvek készítését és kiadását is maga után vonja

Fotó: Mediafax

Már a 2010/2011-es tanévtől alternatív tanterv alapján, idegen nyelvként sajátíthatják el a román nyelvet a magyar gyerekek, amennyiben az oktatási minisztérium jóváhagyja az RMDSZ-es honatyák által benyújtott, erre vonatkozó tantervjavaslatot. A tervezetet nemrég nyújtották be a szaktárcához a szenátus és képviselőház oktatási bizottságának RMDSZ-es tagjai, és erről hamarosan miniszteri szintű megbeszélésre kerül sor. A javaslat benyújtására Ecaterina Andronescu oktatási miniszter székelyföldi látogatása révén kerülhetett sor, aki akkor azt kérte a magyar szakemberektől: ha már annyira szorgalmazzák, készítsék el az új javaslatot.

Azt azonban nem sejtette, hogy ezt már 2006-ban elkezdte kidolgozni egy szakembercsoport, és tavaly év végén el is készült. Bokor Tibor szenátor úgy véli: ha a szakemberek által jónak ítélt tervezet zöld utat kap, elkezdődhet az új tankönyvek megírása. Pásztor Gabriella volt oktatási államtitkár elmondta: a tanterv a kommunikációra alapoz, a magyar nyelv sajátosságaihoz igazítja a román nyelv oktatását.

Az illetékesek reményei szerint legkorábban a 2010/2011-es tanévtől egyszerűbben és könnyebben sajátíthatják majd el a román nyelvet a magyar gyerekek. Az oktatási minisztérium asztalán van ugyanis az a tantervjavaslat, amely szerint a magyar gyerekeknek idegen nyelvként tanítanák a román nyelvet és irodalmat. Az RMDSZ-es honatyák által benyújtott alternatív tanterv az 1–12. osztályra vonatkozik, kidolgozását 2006-ban kezdte el, és 2008 végén fejezte be Balázs Lajos, a Sapientia – Erdélyi Magyar Tudományegyetem (EMTE) docense és munkatársai.

Meglepetés a miniszternek

Ecaterina Andronescu oktatási miniszter pár héttel ezelőtti, sepsiszentgyörgyi látogatása késztette arra a szövetséget, hogy benyújtsák a javaslatcsomagot – közölte a Krónikával Bokor Tibor kézdiszéki RMDSZ-es szenátor. „A megbeszélés során a miniszter asszonyt valósággal rákényszerítettük arra, hogy beismerje: ahhoz, hogy a magyar gyerekek valóban eredményesen elsajátíthassák a román nyelvet, más tanterv szerint kell tanítanunk. Erre azt mondta, dolgozzunk ki egy tantervet” – mesélte a szenátor.

Bokor Tibor szerint a tárcavezető azt remélte, sok időbe kerül, amíg a terv elkészül, nem számított arra, hogy már van készen egy programcsomag. Mint mondta, a szakemberektől – tanítóktól, romántanároktól – csak pozitív visszajelzést kapott a román nyelv alternatív oktatására vonatkozó kész tantervről, ezért nemrég azt nyújtották be a szaktárcához. A következőkben a minisztérium szakemberei vizsgálják meg a benyújtott javaslatot, és valószínűleg további egyeztetésekre, megbeszélésekre is sor kerül majd. Bokor Tibor úgy látja, hogy a szociáldemokrata párti (PSD) miniszterben van politikai akarat az alternatív oktatás elfogadására, ezért azt reméli, hogy a szaktárca elfogadja az előterjesztett javaslatot.

Jó tankönyveket kell írni!

Ha az oktatási minisztérium jóváhagyja, hogy a kisebbségeknek alternatív tanterv és tankönyvek szerint oktassák a román nyelvet és irodalmat, kezdődhet a munka neheze: fel kell venni a kapcsolatot a kiadókkal, meg kell hirdetni a versenyvizsgát az új, alternatív tanterv szerinti tankönyvek megírására. „Nagyon fontos, hogy jó tankönyvek készüljenek, de ez már csak rajtunk, magyar szakembereken múlik” – fogalmazott Bokor Tibor.

Az évekig fizikaszakos tanárként és iskolaigazgatóként dolgozó szenátor elmondta, a magyar gyerekek ötödik és hatodik osztályban jelenleg is a román anyanyelvű diákoktól eltérő tankönyvekből tanulják a román nyelvet, de a romántanárok szerint ezek jóval nehezebbek azoknál, amelyekből a többségi diákok tanulják anyanyelvüket. A jelenlegi tantervjavaslat lényege, hogy a magyar diákok egyszerűbben és jobban elsajátíthassák a román nyelvet. Egyensúlyt kell teremteni, hogy a különböző térségekben élő magyar gyerekek, a brassóiak, a csíkszeredaiak, a szárazajtaiak is egyformán megtanulhassanak románul, hangsúlyozta az RMDSZ-es honatya.

Követni kell, hogy ne kallódjon el

A szenátor elmondta, követni fogja a tanterv sorsát, hogy az ne süllyedhessen el valamelyik minisztériumi iroda fiókjában. A parlament két házának oktatási bizottságában tevékenykedő RMDSZ-es honatyák folyamatosan érdeklődnek majd felőle, és ha kell, a parlamentben is interpellálnak, hogy az oktatási minisztérium foglalkozzék a kérdéssel, és zöld utat adjon az alternatív tantervnek. A licit kiírása, a tankönyvek megírása hosszadalmas folyamat, ezért legjobb esetben is csak a 2010/2011-es tanévtől kerülhet sor az új tanterv alkalmazására.    

Lászlófy Pál, a Romániai Magyar Pedagógus Szövetség (RMPSZ) elnöke a Krónika megkeresésére elmondta: a szervezet 14 éve próbálkozik egy új tanterv elfogadtatásával. Egy erre vonatkozó javaslat már eltűnt az oktatási minisztérium útvesztőiben, figyelmeztetett Lászlófy, aki azt reméli, ezúttal nem ez lesz az alternatív tanterv sorsa, hiszen már a románok közül is sokan észrevették, hogy a jelenlegi módszer nem eredményes.

A tanterv alapja a kommunikáció

Pásztor Gabriella, aki az előző kormányban oktatásügyi államtitkárként koordinálta az alternatív tanterv elkészítését, a Krónika megkeresésére elmondta: a minisztériumhoz benyújtott sajátos tanterv a kommunikációra alapoz, a magyar nyelv sajátosságaihoz igazítja a román nyelv oktatását, szem előtt tartva azt a legfontosabb elemet, hogy a magyar gyerekeknek ne anyanyelvként tanítsák a román nyelvet és irodalmat.

A legfontosabb szempont, hogy a magyar diákok elsajátítsák a román köznyelvet, és azt a mindennapokban, minden helyzetben használni tudják, fejtette ki a jelenleg is az oktatatási minisztériumban tevékenykedő szakember. Pásztor Gabriella bizakodó, úgy tudja, hogy hamarosan sor kerül egy miniszteri szintű megbeszélésre az új tanterv kapcsán, ahol megvizsgálják, milyen lehetőségek vannak arra, hogy a sajátos tanterv életképes, vagyis minél hamarabb alkalmazható legyen. Ideális esetben, ha a tanterv időben kap zöld utat, és az ez alapján íródott, használható tankönyvek is elkészülnek, akkor az új rendszert a 2010/2011-es tanévtől alkalmazhatnák.

  • Despre baza de date

Centrul de Documentare ISPMN a iniţiat un proiect de monitorizare a presei pe tematica reprezentării minorităţilor naţionale. În cadrul proiectului sunt monitorizate versiunile online ale mai multor cotidiane naţionale, atât în limba română cât şi în limba maghiară.

În munca de colectare a materialelor beneficiem de aportul unui grup de studenţi ai Universităţii Babeş-Bolyai, Facultatea de Sociologie şi Asistenţă Socială, fapt ce ne oferă posibilitatea unei dezvoltări continue a bazei noastre de date.

Proiectul de monitorizare a presei doreşte să ofere celor interesaţi, posibilitatea de utilizare a acestei baze de date  în viitoare analize.